Słowackiego 7a
62-300 Września

690 325 825
wet.wrzesnia@gmail.com

Pn. - Pt. 11:00 - 18.00
Sob. 10:00 - 12:00

Jedni mają psy, inni mają koty- o profilaktyce tych zwierząt już czytaliśmy, ale co z właścicielami, którzy w swoim domu mają...królika? Czy królika też trzeba zaszczepić i odrobaczyć? A jeśli tak, to jakie choroby znajdują się w króliczych szczepionkach i dlaczego weterynarze naciskają,żeby profilaktyka u królika również nie była zaniedbana?

Oczywiście, jak każdego zwierzaka żyjącego z nami blisko, królika TRZEBA odrobaczyć, przynajmniej dwa razy w roku. Zasada jest taka sama jak w przypadku psa i kota-to właściciele przynoszą pasożyty w różnych stadiach rozwojowych do swoich domów. Często podajemy królikom wykopaną prosto z ziemi marchewke, lub pietruszkę, zrywamy im świeżutką trawę, lub wsypujemy do miseczek gotowy pokarm dostępny u lekarzy weterynarii we Wrześni, lub w wrzesińskich sklepach zoologicznych. Nieważne czym karmimy pupila-wszędzie w jego jedzeniu mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty!
Dla królików lekarz weterynarii przewidział jednak nieco inną formę odrobaczenia. Zdarza się,że proponujemy kropelki do podania na skórę karku, sa równiez zastrzyki, ale najczęściej odrobacza się króliczka specjalną pastą dostepną w gabinecie weterynaryjnym. Ilość pasty dostosowana jest zawsze do wagi zwierzątka.
Pierwsze odrobaczenie możemy podać pupilowi już w pierwszych kilku tygodniach jego życia, a na pewno-przed pierwszym szczepieniem.
Aaaa, właśnie! Szczepienie! To jak to z nim jest? Szczepimy króliki?

Oczywiście-szczepimy!
Podstawowe dwie choroby, na które narażone są wasze kicające zwierzaki we Wrześni, to myksomatoza i pomór królików.
Pomór to śmiertelna choroba, którą zarazić mogą się króliki od chorych osobników, lub poprzez styczność z kałem innych zwierząt na trawnikach, polankach.
Przeciwko pomorowi szczepi się już od 6 tygodnia, powtarza po 4 tygodniach, a potem co roku.

Myksomatoza natomiast jest równie śmiertelną chorobą, jednak przenosi się głównie za pomocą komarów, co w praktyce oznacza, że Wasz królik, pomimo tego, że przesiaduje w domu całe życie, może "złapać" wirusy. Szczepienia przeciwko myksomatozie rozpoczynamy w 12 tygodniu życia, powtarzamy po 6 tygodniach,a potem co 6 miesięcy.

Naszym króliczym pacjentom we Wrzesni zalecamy, aby pierwsze, podwójne szczepienie wykonać w 12 tygodniu, powtórzyc po 4 tygodniach tym samym zestawem, po 6 m-cach doszczepić myksomatozę i po roku znów dać komplet. Pomimo faktu, że szczepic króliki należy częściej, niż psy i koty, nie jest to większy wydatek na szczęście.
Zanim jednak zdecydujemy o podaniu profilaktycznej dawki zastrzyku pamiętajmy o odrobaczeniu pupila!

Zapraszamy do kontaktu, jesteśmy do Państwa dyspozycji

Kontakt