Słowackiego 7a
62-300 Września

690 325 825
wet.wrzesnia@gmail.com

Pn. - Pt. 11:00 - 18.00
Sob. 10:00 - 12:00

Huuurra! Nareszcie! Mamy w domu małego kotka!

Wyczekany, przygarnięty spontanicznie, a może znaleziony zmarznięty i głodny? Nie ma znaczenia-skoro jest już z Wami, warto pomyśleć nad bezpieczeństwem zdrowia maluszka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia.

O tyle, o ile posiadacze psa przyzwyczajeni są do regularnych szczepień-przeciez tyle się o tym mówi, pisze, o tyle już właściciele kotów często nie są uświadomieni w kwestiach profilaktyki. A szkoda, bo bardzo często takie szczepienie ratują życie kociakom narażonym na zarażenie smiertelnymi wirusami.
Dobrze-powiecie-ale mój kot nie wychodzi z domu, więc po co go szczepić, odrobaczać? To właśnie podstawowy MIT powtarzany u weterynarza we Wrześni. Musimy pamiętać, że każdy z nas przecież wychodzi z domu i na swoich dłoniach, butach, czy ubraniach bardzo łatwo może przetransportować wszelkie zarazki i pasożyty. Wystarczy jeden nieostrożny spacer i przyklejone do podeszw butów cząsteczki kału wędrują wprost do Waszych mieszkań...Poza wyjątkową chorobotwórczością kocich wirusów, mają one jeszcze jedną, paskudną cechę-potrafią przetrwać w środowisku zewnetrznym, w niesprzyjających warunkach nawet...8 miesięcy!

Żeby uchronić kociaka przed zgubnymi konsekwencjami kontaktu z wirusami należy już w pierwszych tygodniach jego życia pomyśleć o profilaktyce. Standardowy schemat obejmuje 2 szczepienia, które po roku i w każdym kolejnym roku należy powtarzać.
Jak wygląda taki plan szczepień kotka?
-8.-9. tydzień- katar koci, panleukopenia i kaliciwiroza, plus ew. "dodatkowe choroby", jak chlamydofiloza
-11.-12. tydzień-powtórka poprzednich szczepień

Bardzo często u kotów wychodzących, lub u kotów rasowych, hodowlanych, zaleca się dodatkowe szczepienie przeciwko kociej białaczce. Aby jednak miało ono sens, warto wcześniej wykonać test, który pokaże czy zwierzak nie jest przypadkiem bezobjawowym nosicielem tej okrutnej choroby- w takiej sytuacji szczepionka naszemu kotu nie pomoże...
Białaczkę powtarzamy po 3 tygodniach, a potem podajemy dawkę przypominającą raz do roku, przeważnie w komplecie z pozostałymi chorobami zakaźnymi.

A co ze wścieklizną? We Wrześni szczepić kotów przeciwko wściekliźnie nie musimy, jesli zamieszkują na stałe w domu, jednak jeśli są zwierzetami wychodzącymi na dwór, to dla Waszego bezpieczeństwa warto dodać wściekliznę do kompletu profilaktycznego. Dane naukowe donoszą, że przypadki zachorowań ludzi na wściekliznę, która jest chorobą śmiertelną dla nas, przeważnie dotyczą pogryzień właśnie przez koty, jako, że są one grupą zwierząt, u których nie stosuje się regularnych szczepień.

Podobnie jak w przypadku psów, weterynarz we Wrześni zaleci Wam, aby przed każdym szczepieniem kociaka odrobaczyć. Pasożyty wewnętrzne potrafią obniżać odporność organizmu, jest więc sporym ryzykiem szczepienie zwierzaków nie odrobaczonych.

Zapraszamy do kontaktu, jesteśmy do Państwa dyspozycji

Kontakt